• Türkçe
  • English
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
ARA
ARK KONSERVECİLİK

2006 yılında 10.000 TL  sermaye ile işe başlayan ve bugün 7’den fazla Ülkeye İhracat gerçekleştiren ARK KONSERVECİLİK Tar. Ür. İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Kenan UNAT ile Şirketin başarı hikayesi hakkında röportaj gerçekleştirdik.

Bu İşe Başlama Fikri Nereden Geldi ve Nasıl Gelişti? 

Üniversite dönemlerimde çalışmakta olduğum el halısı mağazasında iletişim halinde olduğum bir tanıdığımın vermiş olduğu fikir ile sahip olduğum alt yapı, birikim ve imkânları birleştirerek bu işe başlamaya karar verdim.

Ne Kadar Sermayeyle ve Nasıl Bu İşe Başladınız? 

Bu işe tanıdığım bir iş adamının işletmesinin küçük bir bölümünde salamurada biber işi ile başladım. Yakın bir akrabamdan almış olduğum 10.000 TL borç para ile şirketi kurdum. İlk ihracatımız İspanya’ya 1 palet dolguluk kiraz biberi, 2. ihracatımız ise Yunanistan’a jalepon biber olarak gerçekleşti.

Ekibinizi Nasıl Kurdunuz ve Şu An İşletmede Kaç Kişi Çalışıyor?

Şirketi, 2006 yılında 3 ortak kurduk, daha sonrasında ortaklarımla anlaşarak şirketi tamamen ben devraldım. Belli bir süre yalnız devam ettim. Ardından geçen zaman sonrası şu anki mevcut kadro ile yola devam ediyoruz. Çalışan sayımız sezona göre değişmekte olup, devamlı personelimiz 15 kişidir. Fakat bu sayı üretimin yoğun olduğu yaz döneminde  300 kişiye kadar çıkmaktadır.

Firmanızın Şuan ki Kapasitesi Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Yıllık 1.000 ton ve üzeri kuru domates ihracatı kapasitemiz mevcut olup (yaklaşık 15.000 ton yaş domatese tekabül etmektedir.) Bunun yanı sıra 250 ton salamurada biber ihracatımız mevcuttur.

Bölgemizdeki çiftçilere ve istihdama büyüyen ivmemizle birlikte katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz.

Hangi Ürünlerin İhracatını Gerçekleştiriyorsunuz ?

Kurutulmuş domates ve salamura biber ihracatı gerçekleştirmekteyiz.

Ürün Kaliteniz Hakkında Neler Söylemek İstersiniz?

Ürün kalitesi; Bulunduğumuz bu acımasız rekabetçi piyasa koşullarında asla taviz veremeyeceğimiz işletme amaçlarımızın en başında gelmektedir.

Ağırlıklı Olarak Hangi Ülkelere İhracat Yapıyorsunuz?

Yunanistan – İtalya - İspanya - İngiltere - Fransa - Amerika - Kanada.

Sektörünüzde ki Rekabet Hakkında Neler Söylemek İstersiniz?

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de acımasızca rekabet mevcuttur. Rekabetin, Ülkemiz çıkarlarına, yerel işletmelere, devamında sektörü besleyen gruplara zarar verdiğini bilmemize rağmen, piyasada var olmak için piyasa koşullarına uymak ve bu rekabete ayak uydurmak zorundayız.

Kurutulmuş Gıdaların Faydaları Hakkında Neler Söylemek İstersiniz?

Kurutulmuş ürünlerde doğal ve fırın kurutma olmak üzere iki yöntem bulunmaktadır. Doğal kurutmada güneş altında ürünün sadece serbest suyu uçurulup; mineral, vitamin ve besin değerleri ürünün bünyesinde kalmakta dır. Bu yöntemle kurutulan gıdalar sağlık yönünden oldukça faydalı olmaktadır.

Fırın kurutma yönteminde ise eğer yüksek ısı teknolojisi kullanılıyorsa ürün besin değeri ve vitamin kayıpları söz konusu olmaktadır.