• Türkçe
  • English
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
ARA
GÜRES GROUP

“DÜNDEN BUGÜNE GÜRES GROUP”

Manisa Saruhanlı'daki küçük bir çiftlikte kurulan ve bugün Türkiye'nin tek çatı altında toplanmış en büyük tam entegre yumurta üretim tesisine sahip olan Güres Group’un temelleri, Cumhuriyeti kuran ilk milletvekillerinden Ahmet Remzi Güres tarafından 1938 yılında atılmıştır.

1963 yılında, Ahmet Remzi Bey'in, Saruhanlı'da kurduğu tavuk çiftliğine, 600 adet tavuk alarak adım attığı bu işkolu, bugünkü Güres Group'un liderlik misyonunu üstlendiği yumurta sektörüne girişinin zeminini hazırlar. 1963 yılı, tarla ziraatı, meyvecilik, büyükbaş süt hayvancılığı alanlarında faaliyet göstermek üzere kurulan Güres Group'un doğuşunu ve resmi kuruluşunu simgeler. Güres Group, aynı yıl bünyesinde,  mısır, buğday, pamuk ve üzüm üretimine de başlar.

1989 yılında yapılan Organik Gübre Tesisi yatırımıyla, Güres Group, tavuklardan elde edilen gübreleri işleyerek toz ya da pelet formlarına getirip, çuval ambalajlar halinde tarım ve seracılık sektörlerinin ihtiyacını karşılamak üzere piyasaya sunmaktadır.

1997 yılında, Güres Group, damızlık ve kuluçka tesisini kurarak, civciv üretimine başlar. Uzun yıllar boyunca, titizlikle yapılan genetik çalışmalar ve geniş kapsamlı saha çalışmaları sonucunda,  çok sayıda iyi kaliteli yumurta veren, sakin, uysal karakterli, cinsiyeti tüylerinden ayırdedilebilen bir Beyaz Leghorn türü olan ‘Bovans White' cinsi civcivlerin üretimine karar verilmiştir.

2000 yılında, 37 yıllık tecrübe ve birikimi sonucunda, yumurtacı tavukların en iyi şekilde yetiştirilmesi için tam otomatik sulama ve yemleme, tam otomatik yumurta ve tam otomatik gübre toplama sistemlerine sahip kafes üretim tesisini, Güres Tavukçuluk Teknolojisi Makine Sanayi ve Dış Ticaret LTD. ŞTİ. ile faaliyete geçirmiştir.

2002 yılında, üretilen yumurtaların müşterilere en uygun şekilde ulaştırılmasını sağlamak için, Güres Group'un toplam entegrasyon stratejisinin bir unsuru olarak, viyol fabrikası faaliyete geçirilmiştir.

2008 yılında, artan tavuk kafesi talepleriyle birlikte, Güres Tavukçuluk Teknolojisi, Manisa, Saruhanlı'ya  inşa edilen, daha modern üretime dayalı yeni fabrikasına taşınır.

İleriki yıllarda, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yatırımlar gerçekleştiren Güres, Pastörize Sıvı Yumurta fabrikasını hayata geçirmiştir. Günlük 60 ton yumurta pastörize edilebilen üst düzey üretim kapasitesine sahip tesiste, üretimin her aşamasında “insan sağlığı” ön planda tutulmakta, “temiz ve hijyenik” koşullarda, kaliteli üretim yapılmaktadır. Yumurta sarısı, beyazı ve bütününü içeren, ürünler, 1 kg’lık gable top ve 5, 10 ve 20 kg’lık bag in box ambalajlarla birlikte yüksek kapasiteli endüstriyel kullanım alanları için 500 kg’lık ve 1000 kg’lık, Avrupa’dan ithal krom tanklarda satışa sunulmaktadır.

Güres, genellikle düşük maliyetlerle ve niteliksiz koşullarda gerçekleştirilen bıldırcın yumurtası üretimini, kaliteli ve sağlıklı koşullara taşımak adına yatırım yapma kararı almış ve yakın zamanda tam entegre tesisleri bünyesinde kuruduğu bıldırcın yumurtası üretim tesisi ile Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı bıldırcın yumurtası üreticisi konumuna sahip olmuştur. Güres, bıldırcın yumurtası üretimini, kendi kafeslerinde ve üretim teknolojilerindeki en son yenilikleri kullanarak gerçekleştirmektedir.

Son olarak entegre tesisleri içerisinde bıldırcın kesimhanesini de faaliyete sokan Güres, hijyenik ve sağlıklı koşullarda bıldırcın eti üretimini de hayata geçirmiştir.

Güres Group, Yumurta Üretim Tesislerinden, Pastörize Sıvı Yumurta Üretim Tesisine; Yem Fabrikasından, Viyol Fabrikasına; Kuluçkahaneden, Yarka ve Damızlık Üretim Tesislerine; Gübre Üretim Tesisinden, Kafes ve Ekipman Üretim Fabrikasına; Bıldırcın Yumurta Kümeslerinden, Bıldırcın Kesimhanesine ülkemizin tek çatı altına toplanmış, en büyük tam entegre yumurta üretim tesisidir.

600.000 metrekarelik açık alan üzerine, 200.000 metrekarelik kapalı alanda, yıllık 800.000.000 adet yumurta üretimi gerçekleştirmekte ve tavuk yumurtası, bıldırcın yumurtası ve eti ile kafes ve ekipman ürünlerini tüm Türkiye'ye ve yurt dışı pazarına sunmaktadır.

Güres, güçlü markalarıyla büyüme stratejisi doğrultusunda, kendi teknoloji ve Ar-Ge gücüyle geliştirdiği kaliteli ürünlerini, yurt içi ve yurt dışındaki değerli müşteri ve tüketicilerine, etkin satış ve işbirliği faaliyetleri ile pazarlayarak, yerel ve global pazardaki konumunu her geçen gün daha da güçlendirmektedir.