• Türkçe
  • English
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
ARA
Manisa Ticaret Borsası'nda Tarım Zirvesi
Manisa Ticaret Borsası'nda Tarım Zirvesi26 Haziran 2024 Çarşamba

 

-Göktürk Uydusu Hava Fotoğrafları ile Manisa’nın Tarım Envanteri çıkarılacak…

-Daha Verimli Sulama İçin Kapalı Devre Sulama Şart…

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Burak Deste beraberinde Manisa Büyükşehir Belediyesi Tarım Danışmanı Yusuf Kurucu  ile birlikte Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap’ı  ziyaret etti. Ziyarette Manisa Ticaret Borası Meclis Başkan Yardımcısı Ali Yılmaz,  Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ersaygı ve Manisa Ticaret Borsası Ziraat Mühendisi Özlem Çetin de yer aldılar.

Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Manisa Ticaret Borası Manisa’nın ekili ve ekili olmayan tarım alanlarının belirlenmesine yönelik hazırlanacak Manisa Tarım Envanterinde işbirliği yapacak. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Burak Deste, kentin tarım potansiyelinin güncellenmesi ve aynı zamanda envanterinin çıkarılması adına Manisa’da tarıma yön veren paydaş kurum ve kuruluşlarla  işbirliğine gidileceğini dile getirdi. Deste, öncelikli olarak Göktürk Uydusu yardımıyla Manisa’nın hava fotoğraflarının çekilecek güncel ekili tarım alanları ile şu anda ekili olmayan boş durumda ki alanların kayıt altına alınacağını vurguladı.

Gerçekleştirilen ziyarette Manisa’nın mevcut su potansiyeline vurgu yapan  Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, iklim değişikliğinin su varlığına olan olumsuz etkilerini ifade ederek, ‘’Türkiye’de su kullanımın da en büyük pay tarımsal sulama olduğu için, bu alanda yapılacak en ufak gelişmenin tüketilen su miktarını azaltıcı yönde doğrudan etkisi olacaktır. Daha verimli bir sulama için kapalı devre ile gelen ve yağmurlama sulama , damla sulama yöntemleri kullanılabilir. Genel olarak yağmurlama sulama ve damla sulama metotlarında, geleneksel sulama metotları ile karşılaştırıldığında, sırasıyla yüzde 70 ve yüzde 90 daha az su tüketilmektedir. Kapalı devre sulama sistemi olsa, kooperatiflerin sondaj açmasına gerek olmayacak. Kapalı devre sulama sistemi olsa az su ile çok yer sulanacak. Sudan bu yöntemle 4 kat  tasarruf edilecek.  Saniyede 50 litre çıkan su,  açık sistemde buharlaşma ile 30 litreye düşüyor. Su kaybı çok büyük’’ diye konuştu. Özkasap ayrıca Manisa’da arıtma ile geri dönüşümü sağlanan suyun tarımsal sulamaya verilmesinin önemine vurgu yaptı.